Lektoři

Arkadiusz Adamski (Polsko)

KLARINET

Arkadiusz Adamski (Polsko) vystudoval hru na klarinet na Hudební akademii K. Szymanovského ve třídě prof. A. Janického. Během studií se účastnil řady národních interpratčních soutěží, na kterých získal tato ocenění: 1. cena národní soutěže v komorní hře, vítěz mezinárodní soutěže K. Kurpinského. Adamski se účastnil take řady mistrovských kurzů (Německo, Francie, Polsko) a získal vládní stipendium na stadium u prof. J. Schou v Dánsku. V roce 1985 začal spolupracovat se Slezskou filharmonií a o dva roky později se stal prvním klarinetistou Polského komorního orchestra. Od roku 1993 je prvním klarinetistou NOSPR v Katovicích a od roku 2000 zároveň klarinetistou Sinfonietta Cracowia. Publiku se představil jako sólista a komorní hrač s NOSPR, The Hilliard Ensemble, Polská komorní filharmonie, Varšavská komorní opera, Běloruský národní orchestr, Sinfonietta Cracowia a řada dalších. V roce 2007 byl pozván na mezinárodní Clainetfest do Vencouveru. Nahrál řadu skladeb pro polský rozhlas, televizi a také pro BBC. Od roku 2001 vyučuje na Hudební akademii K. Szymanovského.


Gabor Varga (Maďarsko)

KLARINET

Gabor Varga (Maďarsko) Gabor Varga – klarinet (Maďarsko) se narodil v roce 1974 v Maďarsku. V roce 1998 absolvoval Hudební akademii Franze Liszta v Budapešti a od roku 1997 je sólo klarinetista v Maďarském rozhlasovém orchestru. V letech 2005 a 2007 vystupoval se Singapurským symfonickým orchestrem. Jako sólista vystupoval ve Finsku, Slovensku, Rumunsku, Rakousku (Musikverein), Německu (Gewandhaus), Francii, Španělsku, Číně a Tchaj-wanu. Je vítězem několika mezinárodních soutěží: Dohnányi Prize v roce 2000, XI . Mezinárodní klarinetová soutěž v Seville - Španělsko a také cenu Niveau Prize udělenou Maďarským rozhlasem v roce 2001. Jako komorní hráč spolupracoval s takovými uměleckými osobnostmi jako např.: Marta Gulyas, Peter Nagy, Tamas Vasary, Jeno Jando, Miklos Perenyi, Gust av Rivinius. Během své kariéry nastudoval několik světových premiér, včetně Dream Dances B. Kovacse, Feketeho Czardas, Szentpaliho Klarinetový koncert, které mu byly všechny dedikovány. Pravidelně natáčí pro Maďarský rozhlas a vydal několik CD v Německu a na Tchaj-wanu.
Gabor Varga pravidelně vede mistrovské kurzy po celé Evropě, v Asii a Severní i Jižní Americe. Od roku 2014 je profesorem klarinetové hry na hudební akademii Tibora Vargy v Györu a také na Univerzitě v Debrecenu.

Karel Dohnal (Česká republika)

KLARINET

Karel Dohnal (Česká republika) Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie, Severni i Jižní Ameriky. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Martinem Kasíkem, Ivo Kahánkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem PhilHarmonia Octet, Tria Amadeus a orchestru Státní opery Praha. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Jako pedagog působí také na Fakultě umění Ostravské univerzity. Karel je rovněž velmi uznávaným a vyhledávaným interpretem soudobé hudby, přičemž premiéroval a inicioval vznik mnoha skladeb sólového i komorního repertoáru řady současných skladatelů. S velkým ohlasem se setkávají jeho výjimečná vystoupení, ve kterých uplatňuje také svůj komediální, herecký a pohybový talent. Ať už jako Harlekin skladatele Karlheinze Stockhausena nebo interpret Pavích příběhů v Koncertu pro klarinet a orchestr Anderse Hillborga sklízí výrazný úspěch u kritiky i posluchačů. V letošní sezoně vystoupí sólově například s Essener philharmoniker, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu či Györ philharmonic. Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy D´Addario Woodwinds.

Igor Františák (Česká republika)

KLARINET

Igor Františák (Česká republika) V letech 1989 – 1995 studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde pracoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Jihočeskou komorní filharmonií, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Talichovým komorním orchestrem, Janáčkovým komorním orchestrem, Camerata Janáček, Musici boemi, Pavel Haas Quartet, Talichovým Zemlinského, Škampovým, Wihanovým, Bennewitzovým, Wallingerovým kvartetem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta a komorního souboru Ensemble Moravia, s nímž v roce 2002 získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby „Marco Fiorindo“ v Turíně. V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracoval např. se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea či Ensemble Inégal. Od roku 2002 je každoročně spolupořadatelem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti, vedle aktivní koncertní činnosti, působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy Rico D'Addario & Company, na jejíž plátky “Reserve Classic” hraje.

Paweł Gusnar (Polsko)

SAXOFON

Paweł Gusnar (Polsko) vystudoval Hudební akademii F. Chopina ve Varšavě. Ve hře na saxofon se dále zdokonaloval v mistrovských kurzech vedených Christianem Wirthem (Paříž), Edem Bogaardem (Brusel), Lawrencem Gwozdzem (USA) a Johanesem Ernstem (Berlín). Patří k elitní skupině saxofonistů, kteří úspěšně kombinují klasickou hudbu s jazzem a populární hudbou. Každoročně vystupuje na desítkách koncertů v Polsku i v zahraničí, a to jako sólista i jako člen komorních ansámblů. Paweł Gusnar je zakladatelem a vedoucím saxofonového kvarteta Akademia. Nahrál celou řadu pořadů pro rozhlas a televizi (TVP, TVN, Polsat). Svou kariéru rozvíjí rovněž jako sólista, vystupoval např. s Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Orchestra of the Royal Northern College of Music (Manchester) a řadou dalších. Jako jazzový hudebník se zúčastnil nahrávání pro vydavatelství BMG, ARMSmusic, Pomaton EMI, DUX a Polský rozhlas. V roce 2007 vydala Musica Sacra jeho první sólové CD nazvané New Polish Music for saxophone and organ, které bylo nominováno na hudební Fryderykovu cenu v roce 2008. V posledních letech je zván jako porotce řady prestižních saxofonových soutěží. Paweł Gusnar učí hru na saxofon na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě a na Hudební akademii v Lodži. Je umělcem společností Yamaha a D’Addario Woodwinds.

Philippe Portejoie (Francie)

SAXOFON

Philippe Portejoie (Francie) Philippe Portejoie se narodil v roce 1956 v Noirt ve Francii. Hudební kritiky je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. To potvrzují četná ocenění na předních světových soutěžích (1. cena C.N.S.M. de Paris, 1.cena d´Honneur á I´unanimité de Musique d´Ensemble au Concours International de I´U.F.A.M., laureát ceny Yehudi Menuhina a další). Vedle velmi aktivní koncertní činnosti vyučuje od roku 1995 jako profesor na prestižní Conservatoire rayonnement régional de Paris (CRR). Často vede také mistrovské kurzy ve Francii i v zahraničí (Ostravské klarinetové a saxofonové kurzy, International Summer Academy of Nice, Stage Labaroche, Rencontres Musicales de Lorraine, International Academy of Flaine, International Academy of Colombes, Conservatorio de Puerto Rico, Universidad Javeriana v Bogotě a Universidad de Antioquia v Medellínu, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Royal Conservatory of Oslo, University of Seoul, Taipei University). Kromě sólového hraní se aktivně věnoval komorní hře (především v saxofonovém kvartetu Gabriel Pierne a světoznámém kvartetu Jean Ledieu, se kterým procestoval téměř celý svět) a také byl zván do řady významných francouzských orchestrů (Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio- France, Orchestre National de France, Orchestre de I´Ópéra). Od roku 1998 je čestným sólistou Symphony Orchestra de Bogota (Colombie). Vedle hry na klasický saxofon se věnuje také jazzu (spolupracoval s takovými osobnostmi jako S. Grappelli, C. Terry, Ph. Woods a jiní). Také v této oblasti získal několik významných ocenění (1. cena Concours National de Jazz á La Défense). Je sólistou známého jazzového orchestru Claude Bolling. Philippe Portejoie je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké fimy D’Addario Woodwinds.

Michał Knot (Polsko)

SAXOPHONE

Paweł Gusnar (Poland) Michał Knot je jedním z nejaktivnějších saxofonistů mladé generace. Absolvoval více než tři sta recitálů a koncertů v takových světově proslulých koncertních sálech, jako je Carnegie Hall, Berlínský Konzerthaus, Musikverein Wien, koncertní síň Walta Disneye Los Angeles, Concertgebouw Amsterdam, Wiener Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Hermitage Theater Petrohrad, Liederhalle Stuttgart, Gasteig Mnichov, Teatro del Lago Chile a Národní koncertní síň Taipei a řadě dalších. Byl pozván na řadu hudebních festivalů ve více než 40 zemích pěti kontinentů.
Vídeňský saxofonista Michał Knot se narodil v roce 1987 v jižním Polsku v Jaworzně. Jeho saxofonové studium probíhalo pod vedením Larse Mlekuscha, Enza Filippettiho, Andrzeje Rzymkowského, Tomáše Gmyreka a Jerzyho Sendeckiho. Je držitelem akademického titulu na Musik und Kunst Privatuniversität Wien (MA), Konzervatoria Santa Cecilia di Roma (MA) a Hudební akademii v Krakově (BA). Jako člen Duo Aliada vyhrál Michał Knot Grand Prix na 12. Fidelio Wettbewerb a je držitelem ceny v soutěži M-Prize Chamber Arts Competition (USA). Byl zároveň oceněn „Exeptional Pole“. Michał Knot byl vybrán k účasti na prestižním programu podpory rakouské vlády „New Austrian Sound Of Music 2016-2017“. V roce 2013 mu bylo uděleno stipendium „Młoda Polska“, udělené nejúspěšnějším polským umělcům polským ministrem kultury a národního dědictví.
Michał Knot dosud vydal dvě alba: „At the movies” vydaných rakouským labelem Paladino a „New colours of the past” u německého vydavatelství ARS Produktion, obě CD byly vysoce oceněny mezinárodním tiskem.
Je umělcem společnosti D'Addario Woodwinds a Henri Selmer v Paříži.


Partneři
Umělecká agentura
a vydavatelství FMG Artists:

Na Hradbách 10
702 00 Ostrava 1
Česká republika
tel.: +420 603 986 344
www.fmgartists.cz

Copyright © 2021 www.fmgartists.cz - xsDesign by Hostgator

laser pointershigh powered lasergreen laserblue laser pointerviridian laserlaser pointer for catslaser pointer penmost powerful laserlaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian lasermost powerful laserhigh powered laserblue laser pointerlaser pointer for catslaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian laserlaser pointer penhigh powered laserblue laser pointer