Jorge Montilla (Venezuela / USA)

KLARINET

Jorge Montilla (Venezuela / USA) Vítěz soutěží Indiana University Woodwind Competition, 2000 a VII. Competition of Music of Latin America and Spain, 2004. Jorge Montilla vystudoval Instituto Universitario de Estudios Musicales (IUDEM) v Caracasu ve Venezuele a magisterské studia zakončil na Indiana University v USA. V současné době je prvním klarinetistou Simón Bolivar Symphony Orchestra a profesorem na univerzitě v Caracasu. Široký repertoár zahrnuje většinu hlavních děl klarinetové literatury všech období. Zároveň premiéroval skladby známých skladatelů jako Diana Arismendi, Roberto Cedeño Laya, Fidel Rodriguez, Mischa Zupko, Alfred Prinz, Ken Froelich, Alexandre Eisenberg and Víctor Varela. Jako sólista vystupoval s Los Teques Symphony Orchestra, “Gran Mariscal de Ayacucho” Symphony Orchestra, Falcon Symphony Orchestra, Tachira Symphony Orchestra, Merida Symphony Orchestra a Simon Bolivar Symphony Orchestra. Kromě Venezuely vyučuje na mistrovských kurzech na Javerian University (Colombia), Modern School (Chile), Bridgetown Music School (Barbados), Castries Music School (Sta. Lucia), Indiana University (USA), Music Conservatory (Puerto Rico), Vale Veneto’s Winter Festival (Brazílie) a Xi’an Music Conservatory (Čína). Jorge je momentálně členem a uměleckým vedoucím těchto ansámblů: Zephyr (klarinetové trio), Latin-American Ensemble Taku (klarinet, fagot a klavír), “Trio Amistad” (klarinet, housle a klavír) a Ensemble Montilla-Torrent.

Arkadiusz Adamski (Polsko)

KLARINET

Arkadiusz Adamski (Polsko) vystudoval hru na klarinet na Hudební akademii K. Szymanovského ve třídě prof. A. Janického. Během studií se účastnil řady národních interpratčních soutěží, na kterých získal tato ocenění: 1. cena národní soutěže v komorní hře, vítěz mezinárodní soutěže K. Kurpinského. Adamski se účastnil take řady mistrovských kurzů (Německo, Francie, Polsko) a získal vládní stipendium na studium u prof. J. Schou v Dánsku. V roce 1985 začal spolupracovat se Slezskou filharmonií a o dva roky později se stal prvním klarinetistou Polského komorního orchestru. Od roku 1993 je prvním klarinetistou NOSPR v Katovicích a od roku 2000 zároveň klarinetistou Sinfonietta Cracowia. Publiku se představil jako sólista a komorní hrač s NOSPR, The Hilliard Ensemble, Polská komorní filharmonie, Varšavská komorní opera, Běloruský národní orchestr, Sinfonietta Cracowia a řada dalších. V roce 2007 byl pozván na mezinárodní Clainetfest do Vencouveru. Nahrál řadu skladeb pro polský rozhlas, televizi a také pro BBC. Jeho CD s Pendereckého klarinetového kvartetem bylo oceněn hudebním časopisem “Pizzicato” s cenou Excellentia & Supersonic Awards v říjnu 2011 a krátce poté nominace v International Classical Music Awards (ICMA) a dále pak ocenění MIDEM Classical Awards v kategorie “komorní hudby”. Od roku 2001 vyučuje na Hudební akademii K. Szymanovského, kde zastává pozici profesora hry na klarinet. Od roku 2010 je členem správní rady Evropské asociace klarinet.

Karel Dohnal (Česká republika)

KLARINET

Karel Dohnal (Česká republika) je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie a USA. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Eugeny Samoilovem, Martinem Kasíkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem Tria Amadeus a PhilHarmonia Octet a orchestru Státní opery Praha. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. V současné době působí jako pedagog hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy D’Addario Woodwinds.

Igor Františák (Česká republika)

KLARINET

Igor Františák (Česká republika) V letech 1989–1995 studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music ve třídě Prof. Hanse Christiana Braeina. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava (dirigenti Jakub Hrůša, Vladimír Válek, Valentin Urjupin, Heiko Mathias Förster), Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Czech Virtuosi (dirigent Eric Lederhandler), Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice (dirigent Jan Talich), Filharmonií Bohuslava Martinů, Talichovým komorním orchestrem, INTER>Camerata (dirigent Jan Jakub Bokun), Pavel Haas Quartetem, Bennewitzovým kvartetem, Talichovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Škampovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů (klavíristé Martin Kasík, Ivo Kahánek) vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, se kterým koncertuje více než 20 let. V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea či Ensemble Inégal. V současnosti, vedle aktivní koncertní činnosti, působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

Philippe Portejoie (Francie)

SAXOFON

Philippe Portejoie (Francie) Philippe Portejoie se narodil v roce 1956 v Noirt ve Francii. Hudební kritiky je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. To potvrzují četná ocenění na předních světových soutěžích (1. cena C.N.S.M. de Paris, 1.cena d ́Honneur á I ́unanimité de Musique d ́Ensemble au Concours International de I ́U.F.A.M., laureát ceny Yehudi Menuhina a další). Vedle velmi aktivní koncertní činnosti je stálým profesorem na Conservatoire à rayonnement régional de Paris (CRR). Často vede také mistrovské kurzy ve Francii i v zahraničí (Ostravské klarinetové a saxofonové kurzy, International Summer Academy of Nice, Stage Labaroche, Rencontres Musicales de Lorraine, International Academy of Flaine, International Academy of Colombes, Conservatorio de Puerto Rico, Universidad Javeriana v Bogotě a Universidad de Antioquia v Medellínu, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Royal Conservatory of Oslo, University of Seoul, Taipei University). Kromě sólového hraní se aktivně věnoval komorní hře (především v saxofonovém kvartetu Gabriel Pierne a světoznámém kvartetu Jean Ledieu, se kterým procestoval téměř celý svět) a také byl zván do řady významných francouzských orchestrů (Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de RadioFrance, Orchestre National de France, Orchestre de I ́Ópéra....). Od roku 1998 je čestným sólistou Symphony Orchestra de Bogota (Colombie). Vedle hry na klasický saxofon se věnuje také jazzu (spolupracoval s takovými osobnostmi jako S. Grapelli, C. Terry, Ph. Woods a jiní). Také v této oblasti získal několik významných ocenění (1. cena Concours National de Jazz á La Défense). Je sólistou známého jazzového orchestru Claude Bolling. Philippe Portejoie je oficiálním hráčem Buffet Crampon, americké firmy D’Addario Woodwinds a BG France.

Paweł Gusnar (Polsko)

SAXOFON

Paweł Gusnar (Polsko) Paweł Gusnar vystudoval Hudební akademii F. Chopina ve Varšavě. Ve hře na saxofon se dále zdokonaloval v mistrovských kurzech vedených Christianem Wirthem (Paříž), Edem Bogaardem (Brusel), Lawrencem Gwozdzem (USA) a Johanesem Ernstem (Berlín). Patří k elitní skupině saxofonistů, kteří úspěšně kombinují klasickou hudbu s jazzem a populární hudbou. Každoročně vystupuje na desítkách koncertů v Polsku i v zahraničí, a to jako sólista i jako člen komorních ansámblů. Paweł Gusnar je zakladatelem a vedoucím saxofonového kvarteta Akademia. Nahrál celou řadu pořadů pro rozhlas a televizi (TVP, TVN, Polsat). Svou kariéru rozvíjí rovněž jako sólista, vystupoval např. s Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Orchestra of the Royal Northern College of Music (Manchester) a řadou dalších. Jako jazzový hudebník se zúčastnil nahrávání pro vydavatelství BMG, ARMSmusic, Pomaton EMI, DUX a Polský rozhlas. V roce 2007 vydala Musica Sacra jeho první sólové CD nazvané ‘New Polish Music for saxophone and organ’, které bylo nominováno na hudební Fryderykovu cenu v roce 2008. V posledních letech je zván jako porotce řady prestižních saxofonových soutěží. Paweł Gusnar učí hru na saxofon na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě a na Hudební akademii v Lodži. Je umělcem společností Yamaha a D’Addario Woodwinds.

Gabor Varga (Maďarsko)

KLARINET

Gabor Varga (Maďarsko) Gabor Varga – klarinet (Maďarsko) se narodil v roce 1974 v Maďarsku. V roce 1998 absolvoval Hudební akademii Franze Liszta v Budapešti a od roku 1997 je sólo klarinetista v Maďarském rozhlasovém orchestru. V letech 2005 a 2007 vystupoval se Singapurským symfonickým orchestrem. Jako sólista vystupoval ve Finsku, Slovensku, Rumunsku, Rakousku (Musikverein), Německu (Gewandhaus), Francii, Španělsku, Číně a Tchaj-wanu. Je vítězem několika mezinárodních soutěží: Dohnányi Prize v roce 2000, XI . Mezinárodní klarinetová soutěž v Seville - Španělsko a také cenu Niveau Prize udělenou Maďarským rozhlasem v roce 2001. Jako komorní hráč spolupracoval s takovými uměleckými osobnostmi jako např.: Marta Gulyas, Peter Nagy, Tamas Vasary, Jeno Jando, Miklos Perenyi, Gust av Rivinius. Během své kariéry nastudoval několik světových premiér, včetně Dream Dances B. Kovacse, Feketeho Czardas, Szentpaliho Klarinetový koncert, které mu byly všechny dedikovány. Pravidelně natáčí pro Maďarský rozhlas a vydal několik CD v Německu a na Tchaj-wanu.
Gabor Varga pravidelně vede mistrovské kurzy po celé Evropě, v Asii a Severní i Jižní Americe. Od roku 2014 je profesorem klarinetové hry na hudební akademii Tibora Vargy v Györu a také na Univerzitě v Debrecenu.

Bence Szepesi (Maďarsko)

SAXOFON, KLARINET

Bence Szepesi (Maďarsko) Držitel dvanácti mezinárodních ocenění (Německo, Japonsko, Belgie, Itálie, Maďarsko), Bence Szepesi, koncertoval ve více než dvaceti zemích světa (USA, Kanada, Japonsko, Jižní Korea, Katar, Mauricius, Rusko, Izrael, Čína, Tchaj-wan, atd.). Bence vystudoval Liszt Academy v Budapešti a CNSMDP v Paříži. Nyní se opět vrátil na svou alma mater do Budapešti, aby zde dokončil doktorský studijní program. Současně působí jako hostující hráč holandského ansámblu Marine Band of the Royal Dutch Navy a jako koncertní mistr WASBE IYWO v Hamamatsu (Japonsko). Jako sólista dechového orchestru Ferenc Liszt Academy of Music absolvoval koncertní turné po Španělsku, Itálii a Francii. Často účinkuje s různými symfonickými, dechovými, smyčcovými i komorními orchestry (Mozart, Weber, Copland, Shaw, Grgin, Marcello) a smyčcovými kvartety (Mozart, Weber a Brahms). Vystoupil na Klarinetovém koncertu izraelského skladatele Aarona Harlapa za doprovodu Symfonického orchestru Olivera Dohnányiho a v díle Žalm od stejnojmenného skladatele za doprovodu Komorního orchestru George Soltiho, dirigovaném samotným skladatelem.
Bence Szepesi spolu se Symfonickým orchestrem maďarského rozhlasu představil a nahrál Clarinet Concerto od Balazse Horvatha (skladba byla napsáno přímo pro něj). Od roku 1992 působí jako první klarinetista Symfonického orchestru Olivera Dohnányiho. Bence rovněž působil jako zakladatel a umělecký vedoucí Budapešťského saxofonového kvarteta, jako profesor na Festivalu letních uměleckých představení ve Velence a dále jako člen poroty národní klarinetové a saxofonové soutěže v Maďarsku a mezinárodní saxofonové soutěže v italském Sestri-Levante. V minulosti vyučoval jako hostující profesor obor hra na klarinet na hudební konzervatoři Erna Dohnanyiho ve Veszprem. Byl jedním ze zakládajících členů souboru Eurosax International Saxophone Ensemble a podílel se na mezinárodních klarinetových a saxofonových kurzech v Piacenze (Itálie), Vhrnice (Slovinsko) či Dauhá (Katar). Jako profesor hostoval na Mezinárodní saxofonové letní akademii ve slovinské Podsredě. V roce 2009 vyjel s Ennio Morricone na turné po Asii, Africe a Evropě. Hraje na nástroje značky Selmer (Paříž) a Rico (USA). V roce 2010 vyhrál ocenění sdružení Artisjus a v témže roce se stal profesorem hry na saxofon na Univerzitě v Miskolci. Bence je také předsedou národní frakce Mezinárodní asociace klarinetů.

Kornel Wolak (Kanada / Polsko)

KLARINET

Kornel Wolak (Kanada / Polsko) Kornel Wolak je velmi uznávaným muzikantem nejen pro svou hudební představivost, ale také úžasnou všestrannost. „To, jak bravurně ovládá svůj nástroj a jak se dokáže elegantně vyjádřit, jsou vlastnosti, které z Wolaka dělají hvězdu.“ (John Terauds, Toronto Star)
Kornel je také vítězem debutních turné Debut Atlantic Tour, Prairie Debut Tour, British Columbia Touring, Allied Concerts Tour (USA, 2016), koncertní soutěže Královské konzervatoře a hudební ceny Presser Music Award, kde účinkoval s renomovanými Quartetto Gelato.
Kornel neustále rozšiřuje svůj klarinetový repertoár uváděním nových skladeb. Pravidelně se objevuje v recitálech nejen jako hráč komorního orchestru ale i jako sólista (s americkými i evropskými orchestry). Tento kandidát na polskou kritikou nejrespektovanější cenu za nejlepší nahrávku, známou jako „Fryderyk,“ je pravidelným stálým hostem na kanadských rozhlasových vlnách, jako např. Canadian Broadcasting Corporation (CBC), Classical 96.3 FM nebo Public Radio International, a ve Spojených státech v National Public Radio.
Jako sólo klarinetista absolvoval turné po Evropě, Asii, Severní i Jižní Americe a na všech těchto místech také vyučoval na mezinárodních klarinetových kurzech.
Od srpna 2015 se aktivně podílí na výzkumu, který se zabývá rolí artikulace ve hře na klarinet na Katedře logopedie při University of Toronto. Výsledky této předběžné studie mají být již brzy prezentovány.
Kornel Wolak pravidelně publikuje články o problematice související s klarinetem v největším hudebním časopise v Polsku, Your Muse, kde působí jako editor a přispěvatel v sekci „Clarinetist’s Vademecum.“
Je zakladatelem společnosti Music Mind Inc., což je iniciativa, která vytváří a produkuje hudební vzdělávací programy pro školy a místní komunity.


Partneři
Umělecká agentura
a vydavatelství FMG Artists:

Na Hradbách 10
702 00 Ostrava 1
Česká republika
tel.: +420 603 986 344
www.fmgartists.cz

Copyright © 2017 www.fmgartists.cz - xsDesign by Hostgator

laser pointershigh powered lasergreen laserblue laser pointerviridian laserlaser pointer for catslaser pointer penmost powerful laserlaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian lasermost powerful laserhigh powered laserblue laser pointerlaser pointer for catslaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian laserlaser pointer penhigh powered laserblue laser pointer