Jakub Fišer – I. housle, Štěpán Ježek– II. housle
Jiří Pinkas – viola, Štěpán Doležal – violoncello

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích - v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Bennewitzovo kvarteto Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: “...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“

V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wig- more Hall London, Musikverein Wien, Konzerhaus Berlin, Concertgebouw Amsterdam, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Dai- Ichi-Seimei Hall Tokyo, Rudolfinum a dalších) a je pravidelně zváno na festivaly jako Salz- burger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Pražské jaro a Dvořákova Praha.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou Filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Kon- certu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů nebo setkání s vynikající českou klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, s níž soubor natočil CD pro vydavatelství Supraphon. Dlouhodobá spolupráce s vydavatelstvím Coviello Classics dala vzniknout nahrávce zachy- cující oba kvartety Leoše Janáčka a čtvrtý kvartet Bély Bartóka. Kritika ji přijala velmi kladně. „Široká paleta barev, které ve skladbách soubor rozehrál, se tu ukazuje do těch nejjemnějších odstínů“. Magazín Fono Forum ocenil „ohnivý tem- perament“. V pořadí druhá nahrávka, vydaná na jaře 2010, obsahuje oba kvartety Bedřicha Smetany. Server Klassik.com ji označil za „prostě fenomenální“. Dalším hudebním počinem pak bylo nahrání kompletní řady Dvořákových Cypřišů u společností Hänssler Classic. Vedle bohatého hudebního projevu se kvarteto prezen- tuje ojedinělým výběrem repertoáru. V roce 2012 prov- edlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů na festivalu Maggio Musicale Fiorentino. V lednu roku 2014 v berlínském Konzerthausu uvedlo ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky „Songs of Immigrants“ – formu hudebního dokumentu, v němž autor autentický zvukový záznam tragické události – potopení lodi s uprchlíky u ostrova Lampedusa – zdařile převedl do hudebního jazyka a jednotlivé nástroje využil nevídanými způsoby. V dramaturgii svých koncertů členové kvarteta také dbají na propagaci české hudby, včetně vynikajících a neprávem opomíjených autorů jako jsou L. Dusík, A. Rejcha, P. Haas, V.Ullmann, E. Schulhoff a další.

V sezóně 2014/2015 měl soubor čest spolupracovat s vynikajícími umělci Alexanderem Melnikovem, Vadimem Gluzmanem, Jean-Yves Thibaudetem, Isabelle Charisius, Matanem Poratem, Martinem Kasíkem a Jiřím Bártou, znovu navštíví Wigmore Hall v Londýně (koncert bude živě přenášet BBC Radio 3) a očekává vydání svého nového CD s kvartety op.51 a op.106 Antonína Dvořáka u vydavatelství Hänssler Classic. Bennewitzovo kvarteto Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provede v české premiéře skladbu „Absolute Jest“ Johna Adamse.

Bennewitzovo kvarteto bylo založeno v roce 1998. Díky účasti na nejrůznějších mistrovských kurzech měli jeho členové příležitost získávat zkušenosti a inspiraci od mnoha významných hudebních osobností, zejména Rainera Schmidta (Hagenovo kvarteto) a Wal- tera Levina (kvarteto La Salle). V roce 2003 obdrželi z rukou španělské královny diplom za vynikající studijní výsledky na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu. Rok poté byl soubor vyznamenán cenou Českého spolku pro komorní hudbu. V letech 2002-2004 bylo kvarteto angažováno jako „Quartet in Residence“ v Basileji a bylo pověřeno vedením kurzu kvartetní hry.

Soubor nese jméno houslisty Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patří Otakar Ševčík, František Ondříček nebo členové slavného Českého kvarteta Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal. Bennewitzovo kvarteto je laskavě podporováno vídeňským výrobcem strun – společností Thomastik-Infeld.

 

Program I.

Smyčcové kvartety z per klavírních velikánů
Dusík: Smyčcový kvartet Es dur, č. 3 op. 60
Schumann: Smyčcový kvartet A dur, č. 3 op. 41
Smetana: Smyčcový kvartet e moll, č. 1 “Z mého života”

Program II.

Lásky, sny a touhy
Dvořák: Cypřiše (výběr)
Berg: Lyrická suita pro smyčcové kvarteto
Janáček: Smyčcový kvartet č.2 “Listy důvěrné”

Program III.

Výraz-dokonalost-mistrovství
Schubert: Smyčcový kvartet G dur, op. 161 D. 887
Dvořák: Smyčcový kvartet G dur, op. 106

Program IV.

Foklórní ozvěny
Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 “Kreutzerova sonáta” Bartók: Smyčcový kvartet č. 4 Sz. 91
Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur, op. 51 “Slovanský”

Program V.

Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur, č. 10 Op. 51 “Slovanský” Schulhoff: Pět kusů pro smyčcové kvarteto
Hořínka: The Songs of Immigrants

Projekty

Bennewitzovo kvarteto:
Jakub Fišer – I. housle, Štěpán Ježek– II. housle Jiří Pinkas – viola, Štěpán Doležal – violoncello
Igor Františák – klarinet Martin Kasík – klavír

Program I.

Johannes Brahms – Kvintet h moll op. 115
Antonín Dvořák – Klavírní kvintet č. 32 A dur, op. 81
Sergej Prokofjev – Ouvertura na hebrejské téma, op. 34 pro klarinet, smyčcové kvarteto a klavír

Program II.

Wolfgang Amadeus Mozart – Kvintet A dur KV 622
Robert Schumann – Klavírní kvintet Es dur op. 44
Sergej Prokofjev – Ouvertura na hebrejské téma, op. 34 pro klarinet, smyčcové kvarteto a klavír

Igor Františák (1974) – klarinet

V letech 1989–1995 studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. Igor Františák V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Acad- emy of Music, kde pracoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Své hudební vzdělání si obohatil na mezinárodních interpretačních kurzech a seminářích pod vedením významných pedagogů jako např. Michel Arrignon, Eric Hoeprich, Charles Neidich, Christian Leitherer, Milan Etlík či Andrzej Janicki. Již během studií se zúčastnil se několika národních i mezinárodních soutěží, na kterých získal tato ocenění – 3. cena v Interpretační soutěži v Chomutově, 3. cena v Mezinárodní soutěži Marca Fiorinda v Turíně (Itálie) a v téže soutěži v oboru komorní hra 1. cenu se souborem duo Ensemble Moravia. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava (dirigenti Jakub Hrůša, Vladimír Válek), Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice (dirigent Jan Talich), zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů, Talichovým ko- morním orchestrem, Janáčkovým komorním orchestrem, Cameratou Janáček, Musici boemi, Pavel Haas Quartetem, Bennewit- zovým kvartetem, Talichovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Wallingerovým kvartetem, Kubínovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů (klavíristé Martin Kasík, Ivo Kahánek) vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, jehož členem je více než 20 let. V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon či Ensemble Inégal. Od roku 2002 je každoročně spolupořadatelem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti, vedle aktivní koncertní činnosti, působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds, na jejíž plátky „Reserve Classic“ hraje.

Martin Kasík (1976) – klavír

vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Martin Kasík Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002. Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall). Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. V roce 2008 se stal Martin Ka- sík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze. Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

Umělecká agentura
a vydavatelství FMG Artists:

Na Hradbách 10
702 00 Ostrava 1
Česká republika
tel.: +420 603 986 344
www.fmgartists.cz

Copyright © 2019 www.fmgartists.cz - xsDesign by Hostgator

laser pointershigh powered lasergreen laserblue laser pointerviridian laserlaser pointer for catslaser pointer penmost powerful laserlaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian lasermost powerful laserhigh powered laserblue laser pointerlaser pointer for catslaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian laserlaser pointer penhigh powered laserblue laser pointer