Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Igor Františák – klarinet
Michal Bárta – klavír

Eva Dřízgová-Jirušová / soprán
Patří k vyhledávaným pěvkyním operního i koncertního repertoáru. Je hostem mnoha operních scén a stálou členkou Národního EIM Trio divadla moravskoslezského v Ostravě. Spolupracovala s našimi nejlepšími orchestry včetně České filharmonie, Symfonického or- chestru hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Brno, Janáčkovy filharmo- nie Ostrava a mnoha dalších. Její hlasové a technické dispozice jí umožňují velmi široký repertoár jak v operní, tak kantátové, oratorní a písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla R. Strausse a G. Mahl- era. Díky své muzikálnosti je zároveň vyhledávanou interpretkou současné hudby.
Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli Janáčkovy Lišky Bystroušky v japonské premiéře s Tokijským symfonickým orchestrem. Se ste- jnou rolí spolupracovala v roce 2003 s milánskou operou La Sca- la. Dvořákova Rusalka má v jejím repertoáru také důležité místo (Národní divadlo Praha, Brno, Ostrava, Český Krumlov, Loket, Karlsruhe, L ́Opera di Roma). Hostovala s mnoha zahraničními or- chestry, mezi nimiž jsou i tak prestižní ansámbly jako Mnichovská filharmonie, Filharmonický orchestr v Kolíně nad Rýnem, Göteborgs Symfoniker, Odense Symfoniorkester, Slovenská filharmonie a další.
V roce 1996 obdržela prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opery, a to za roli Mimi v Pucciniho opeře La Boheme a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelleas et Melisande.
Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2000 se datuje její pedagogická činnost, a to na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a od roku 2008 také na katedře sólového zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

Michal Bárta / klavír
absolvoval v roce 1997 Janáčkovu Konzervatoř v Ostravě a později pokračoval ve studiu na Institutu pro umělecká studia Ostravské Univerzity. V době, kdy absolvoval vysokou školu, již zároveň působil jako pedagog Janáčkovy Konzervatoře v Ostravě. Jeho bo- hatá koncertní činnost zahrnuje koncerty nejen v České republice, ale také v Jižní Koreji, či ve Švédsku, Rakousku, Německu, Polsku a dalších zemích Evropy. Po několika úspěšných koncertech ve Švédsku byl pozván klavírní asociací v Uppsale, aby zde vedl interpretační semináře. Jeho interpretaci děl různých stylových období měli možnost slyšet také návštěvníci Festivalu české komorní hudby, festivalu Mozartiana Iuventus, nebo návštěvníci koncertů Janáčkovy filharmonie v Ostravě, se kterou se, stejně jako s několika dalšími orchestry, jako sólista opakovaně představil. V poslední době vystupuje často jako komorní hráč. Velmi úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava.

Igor Františák / klarinet
V letech 1989 – 1995 studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval EIM Trio na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde pokračoval ve svých studiích pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Talichovým komorním orchestrem, Jihočeskou filharmonií České Budějovice, Českou komorní filharmonií, Janáčkovým komorním orchestrem, Camerata Janáček, Brněnskými komorními sólisty, Musici boemi, Pavel Haas Quartet, Zemlinského kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Bennewitzovým kvartetem, Wallingerovým kvartetem, Talichovým kvartetem, Kubínovým kvartetem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta a komorního souboru Ensemble Moravia, s nímž v roce 2002 získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby „Marco Fiorindo“ v Turíně. V posledních letech zabývá také dobovou interpretací na chalumeaux, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracoval např. s Collegiem 1704, Collegiem Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon či Ensemble Inégal. Od roku 2002 je každoročně spolupořadatelem a lektorem Mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti, vedle aktivní koncertní činnosti, působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds, na jejíž plátky „Reserve Classic“ hraje.

Projekty
Program I.

EIM trio
Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Igor Františák – klarinet
Michal Bárta – klavír

Program:
B. Martinů – Sonatina pro klarinet a klavír
A. Dvořák – Písně milostné, op. 83 pro soprán a klavír
J. Novák – Mimus Magicus pro soprán, klarinet a klavír
L. Spohr – Šest německých písní op. 103 pro soprán, klarinet a klavír
R. Schumann – Fantazijní kusy op. 73 pro klarinet a klavír
C. Kreutzer – Das Mühlrad pro soprán, klarinet a klavír
EIM Trio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program II.

EIM trio
Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Igor Františák – klarinet
Michal Bárta – klavír

Program:
J. V. Kalivoda – Árie pro soprán, klarinet a klavír
G. Fauré – Výběr písní pro soprán a klavír
G. Mahler/A. Zimra – “Wir geniessen die himmlischen Freuden” ze 4. symfonie pro soprán, klarinet a klavír
L. Spohr – Šest německých písní op. 103 pro soprán, klarinet a klavír
J. Brahms – Německé písně pro soprán a klavír
F. Schubert – Pastýř na skále D. 965, op. posth. 129 pro soprán, klarinet a klavír

Program III.

EIM Trio (Vánoční koncert, Novoroční koncert)
EIM trio
Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Igor Františák – klarinet
Michal Bárta – klavír
Alena Sasínová-Polarczyk – umělecký přednes

J. V. Kalivoda – Árie pro soprán, klarinet a klavír
J. Brahms – Německé písně pro soprán a klavír
L. Spohr – Šest německých písní op. 103 pro soprán, klarinet a klavír
E. Bozza – Aria pro klarinet a klavír
A. Scarlatti: Se Florindo é fedele
A. Cotti – Pur dicesti, o bocca bella
A. Caldara – Sebben crudele
A. Michna z Otradovic – Loutna česká
Pásmo koled

Umělecká agentura
a vydavatelství FMG Artists:

Na Hradbách 10
702 00 Ostrava 1
Česká republika
tel.: +420 603 986 344
www.fmgartists.cz

Copyright © 2019 www.fmgartists.cz - xsDesign by Hostgator

laser pointershigh powered lasergreen laserblue laser pointerviridian laserlaser pointer for catslaser pointer penmost powerful laserlaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian lasermost powerful laserhigh powered laserblue laser pointerlaser pointer for catslaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian laserlaser pointer penhigh powered laserblue laser pointer